Kandıranın Sesi, Haberin Doğru Adresi - Yaşam
Çok sayıda emlakçı mağdur olacak
Çok sayıda emlakçı mağdur olacak
Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Alpay Hacıoğlu; yeni çıkan yönetmelik sonrası çok sayıda emlakçının mağdur olacağını ifade etti.
16 Ekim 2020 Saat: 01:26

Resmi Gazete’de Taşınmaz Ticareti Yönetmeliğinin revize edilmiş şekli yayınlandı. Yayınlanan son yönetmeliğe göre 5 Haziran 2018’den sonra vergi kaydı açtıran emlakçılara en az lise mezunu olması şartı getirildi. Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Alpay Hacıoğlu ise; bu maddenin çok sayıda mağduriyet meydana getireceğini ifade ederek CİMER ve bakanlığa gerekli itiraz dilekçelerini ilettiklerini söyledi.

“DÜKKANINIZI KAPATMAK ZORUNDASINIZ”
Konuyla ilgili olarak gazetemize bilgi veren Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Alpay Hacıoğlu: şunları anlattı:“- Taşınmaz Ticaret Yönetmeliği 5 Haziran 2018’de yayınlanmıştı. Fakat biz revizyon yönetmeliği yayınlanmasını bekliyorduk. Bu yönetmelik dün gece itibariyle Resmi Gazete’de yayınlandı. 5 Haziran 2018’den önce vergi kaydı mevcut olanlar tahsil durumu ne olursa olsun yetki belgesi alabiliyorlar ama 5 Haziran 2018’den sonra vergi kaydı oluşturanlardan en az lise mezunu olanlar yetki belgesi alabilecekler. Eğer 5 Haziran 2018 sonrası vergi kaydı açtırmışsanız ve lise mezunu değilseniz dükkanınızı kapatmak zorundasınız.

CİMER’E BAŞVURUDA BULUNDUK
Bu yönetmelik binlerce kişiyi mağdur eder. Hukukçularımız konuyu inceleyecek. Gerekirse yürütmeyi durdurma kararı alınması yönünde bir talebimiz olabilir. Yönetmelik genel olarak sektörümüzün kalitesini arttırıyor ama bu maddeyle ilgili değişim talebimiz var. Bize bu yönetmelik hazırlanırken lise mezunu olmayanlar da mağdur edilmeyecek denildi. Tahsil durumuyla alakalı olarak itirazımız var. Sayın bakanımız ve Cumhurbaşkanımızın taleplerimizi dikkate alacağını düşünüyoruz. Biz taleplerimizi CİMER ve Ticaret Bakanlığına ilettik."


Depolama Taşıma iletme sistemi Merdiven Tırmanma Cihazı Engelli merdiven tırmanıcı Uluslararası evden eve nakliyat Adaklık lazer epilasyon Ankara evden eve nakliyat